Photos from Beat the Heat 2017

Click here to see photos on our Shutterfly Site!banner

Advertisements

The Results from 2017 Beat the Heat are in!

Thanks to all who came to play!  And many thanks to our club members and the players from many places who came and volunteered.  We never sent a match out without a ref.  We had great food and snacks.  The water jugs were always full.  The courts were always busy.  And there were lots of smiles and good competition! Here are some stats on the tournament, followed by the medal results.  Pictures will follow.

Total Players 126
In-state Players 71
Out-of-state 58
USAPA Rated players 26
Event Players Teams Brackets
       
Womens Doubles Skill Groups  48  24  4
Mens Singles Skill Groups  15    3
Womens Singles Skill Groups  7    2
Mixed Doubles Skill Groups  100  48  4
Mens Doubles Skill Groups  56  28  3
Total Players 126   16
Top Ten Clubs

Angel Fire Pickleball 23
Albuquerque Pickleballers 12
Robson Ranch Denton TX 8
Ruidoso Pickleball Club 7
ABQ Pickleball Club 5
Ruidoso Pickleball 4
Peak to Peak Pickleball Club 3
Palm Creek 3
YMCA Cypress Creek 2
Lakeside Pickleball, Az 2
Player Doubles Ratings

2.5 7
3.0 24
3.5 63
4.0 24
4.5 4

Daily Results for Fri 09/15/17

Mens Singles Skill Groups 3.0,2.5 2.5

Gold      Gary Martin, Granbury, TX

Mens Singles Skill Groups 3.0,2.5 3.0

Gold      Gene Mason, Robson Ranch Denton TX, Denton, TX

Silver     John Apgar, Del Webb Rancho Del Lago, Vail, AZ

Bronze  Jarrod Haddon, Lubbock Plays Pickleball, Lubbock, TX

Mens Singles Skill Groups 3.5

Gold      Steve Beggs, Robson Ranch Denton TX, Denton, TX

Silver     Robert Myers, Granbury Tx, Granbury, TX

Bronze   Joe Whillock, Clinton, AR

Mens Singles Skill Groups 4.0

Gold      Patrick Quist, Ruidoso Pickleball Club, Ruidoso, NM

Silver     Richard Hooker, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

Bronze   Robin Crawford, Lubbock, TX

Womens Singles Skill Groups 3.5,3.0 3.0

Gold      Stacie Barron, ABQ Pickleball Club, Albuquerque, NM

Silver     Cheryl Cox, Show Low, AZ

Womens Singles Skill Groups 3.5,3.0 3.5

Gold      Jamie Elliott, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

Silver     Vicky Birkmann, Mc Kinney, TX

Womens Singles Skill Groups 4.5,4.0 4.5

Gold      Susan Henderson, Rowlett Pickleball, Mesquite, TX

Womens Singles Skill Groups 4.5,4.0 4.0

Gold      Dana Otey, White Mountain Tennis Complex, Ruidoso, NM, Alto, NM

Silver     Sharon Allen, Sun City West, Sun City West, AZ

 

Daily Results for Sat 09/16/17

Mens Doubles Skill Groups 3.5,3.0 3.0

Gold      John Apgar, Del Webb Rancho Del Lago, Vail, AZ

James Zeeb, Vail Pickleball, Eagle Vail, CO

Silver     Mike Woolley, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

David Krischke, Angel Fire Pickleball, angel fire, NM

Mens Doubles Skill Groups 3.5,3.0 3.5

Gold      Lee Quigley, Temecula, CA

Andrew Tibbitts, Team Temecula Pickleball, Temecula, CA

Silver     Edward Smith, Lakeside Pickleball, Az, Tucson, AZ

Dennis Cox, show low, AZ

Bronze    John Yip, Albuquerque Pickleballers, Albuquerque, NM

Felix Rodriguez, Abq, NM

Mens Doubles Skill Groups 4.0

Gold      William Freydberg, Ruidoso Pickelball, Alto, NM

Patrick Quist, Ruidoso Pickleball Club, Ruidoso, NM

Silver     Jeffrey Sozio, Peak to Peak Pickleball Club, Salida, CO

John Takacs, Peak to Peak Pickleball Club, Salida, CO

Bronze   Ron Wall, Palm Creek, Alto, NM

Dean Goupil, Alto Lakes Pickleball, Alto, NM

Mens Doubles Skill Groups 4.5

Gold      Robert Romagosa, Robson Ranch Denton TX, DENTON, TX

Bill Wise, Robson Ranch Denton TX, Denton, TX

Mens Doubles Skill Groups 3.5,3.0 3.0

Gold      John Apgar, Del Webb Rancho Del Lago, Vail, AZ

James Zeeb, Vail Pickleball, Eagle Vail, CO

Silver     Mike Woolley, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

David Krischke, Angel Fire Pickleball, angel fire, NM

Mens Doubles Skill Groups 3.5,3.0 3.5

Gold      Lee Quigley, Temecula, CA

Andrew Tibbitts, Team Temecula Pickleball, Temecula, CA

Silver     Edward Smith, Lakeside Pickleball, Az, Tucson, AZ

Dennis Cox, show low, AZ

Bronze   John Yip, Albuquerque Pickleballers, Albuquerque, NM

Felix Rodriguez, Abq, NM

Mens Doubles Skill Groups 4.0

Gold      William Freydberg, Ruidoso Pickelball, Alto, NM

Patrick Quist, Ruidoso Pickleball Club, Ruidoso, NM

Silver     Jeffrey Sozio, Peak to Peak Pickleball Club, Salida, CO

John Takacs, Peak to Peak Pickleball Club, Salida, CO

Bronze   Ron Wall, Palm Creek, Alto, NM

Dean Goupil, Alto Lakes Pickleball, Alto, NM

Mens Doubles Skill Groups 4.5

Gold      Robert Romagosa, Robson Ranch Denton TX, DENTON, TX

Bill Wise, Robson Ranch Denton TX, Denton, TX

Womens Doubles Skill Groups 3.0,2.5 2.5

Gold      Sandra Douglass, Granbury, TX

Jennifer Protzman, Savannah, MO

Silver     Carol Martz, Angel Fire Pickleball, Los Alamos, NM

Betty Newell, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

Womens Doubles Skill Groups 3.0,2.5 3.0

Gold      Debra Smith, Lakeside Pickleball, Az, Tucson, AZ

Cheryl Cox, Show Low, AZ

Silver     Graceanna Holder, Angel Fire Pickleball, Eagle Nest, NM

Cheyenne Renfroe, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

Bronze   Eva Myers, Granbury, TX, Granbury, TX

Melissa Grassmick, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

Womens Doubles Skill Groups 3.5

Gold      Stacie Barron, ABQ Pickleball Club, Albuquerque, NM

Dana Otey, White Mountain Tennis Complex, Ruidoso, NM, Alto, NM

Silver     Darlene Friedrichs, Peak to Peak Pickleball Club, Salida, CO

Barbara Ridings, Pikes Peak Pickleball Club, Colorado Springs, CO

Bronze    Beverly Melvin, Heber Springs ar, Heber Springs, AR

Janet Porterfield, Bonita Bay Pickleball Club, Bonita Springs, FL

Womens Doubles Skill Groups 4.0

Gold      Eileen Owensby, Alto Pickleball Club, Alto, NM

Lawanna Quist, Ruidoso Pickleball Club, Ruidoso, NM

Silver     Gretchen Denman, Albuquerque Pickleball Club, Albuquerque, NM

Lisa Espelien, ABQ Pickleball Club, Albuquerque, NM

Bronze   Susan Henderson, Rowlett Pickleball, Mesquite, TX

Vicky Birkmann, Mc Kinney, TX

Womens Doubles Skill Groups 4.5 4.5

Gold      Irene Romagosa, Robson Ranch Denton, Tx, Denton, TX

Barbara Wise, Robson Ranch Denton TX, Denton, TX

Silver     Leanne Smith, Ruidoso Pickleball Club / Sun City West, Ruidoso, NM

Sally Gillich, Albuquerque Pickleballers, Sandia Park, NM

Bronze    Vicky Noakes, Greater OKC PB Club, Ruidoso, NM

Sharon Allen, Sun City West, Sun City West, AZ

Womens Doubles Skill Groups 3.0,2.5 2.5

Gold      Sandra Douglass, Granbury, TX

Jennifer Protzman, Savannah, MO

Silver     Carol Martz, Angel Fire Pickleball, Los Alamos, NM

Betty Newell, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

Womens Doubles Skill Groups 3.0,2.5 3.0

Gold      Debra Smith, Lakeside Pickleball, Az, Tucson, AZ

Cheryl Cox, Show Low, AZ

Silver     Graceanna Holder, Angel Fire Pickleball, Eagle Nest, NM

Cheyenne Renfroe, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

Bronze    Eva Myers, Granbury, TX, Granbury, TX

Melissa Grassmick, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

Womens Doubles Skill Groups 3.5

Gold      Stacie Barron, ABQ Pickleball Club, Albuquerque, NM

Dana Otey, White Mountain Tennis Complex, Ruidoso, NM, Alto, NM

Silver     Darlene Friedrichs, Peak to Peak Pickleball Club, Salida, CO

Barbara Ridings, Pikes Peak Pickleball Club, Colorado Springs, CO

Bronze    Beverly Melvin, Heber Springs ar, Heber Springs, AR

Janet Porterfield, Bonita Bay Pickleball Club, Bonita Springs, FL

Womens Doubles Skill Groups 4.0

Gold      Eileen Owensby, Alto Pickleball Club, Alto, NM

Lawanna Quist, Ruidoso Pickleball Club, Ruidoso, NM

Silver     Gretchen Denman, Albuquerque Pickleball Club, Albuquerque, NM

Lisa Espelien, ABQ Pickleball Club, Albuquerque, NM

Bronze   Susan Henderson, Rowlett Pickleball, Mesquite, TX

Vicky Birkmann, Mc Kinney, TX

Womens Doubles Skill Groups 4.5 4.5

Gold      Irene Romagosa, Robson Ranch Denton, Tx, Denton, TX

Barbara Wise, Robson Ranch Denton TX, Denton, TX

Silver     Leanne Smith, Ruidoso Pickleball Club / Sun City West, Ruidoso, NM

Sally Gillich, Albuquerque Pickleballers, Sandia Park, NM

Bronze    Vicky Noakes, Greater OKC PB Club, Ruidoso, NM

Sharon Allen, Sun City West, Sun City West, AZ

 

Daily Results for Sun 09/17/17

Mixed Doubles Skill Groups 3.0,2.5 3.0

Gold      Debra Smith, Lakeside Pickleball, Az, Tucson, AZ

Edward Smith, Lakeside Pickleball, Az, Tucson, AZ

Silver     Cheyenne Renfroe, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

Spencer Hill, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

Bronze   Eva Myers, Granbury, TX, Granbury, TX

John Apgar, Del Webb Rancho Del Lago, Vail, AZ

Mixed Doubles Skill Groups 3.0,2.5 2.5

Gold      Jennifer Protzman, Savannah, MO

Eric Protzman, Savannah,

Mixed Doubles Skill Groups 3.5

Gold      Monica Weimar, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

Spencer Weimar, Angel Fire Pickelball Club, Angel Fire, NM

Silver     Susan Beggs, Robson Ranch Denton TX, Denton, TX

Steve Beggs, Robson Ranch Denton TX, Denton, TX

Bronze   Cheryl Cox, Show Low, AZ

Dennis Cox, show low, AZ

Mixed Doubles Skill Groups 4.0

Gold      Lawanna Quist, Ruidoso Pickleball Club, Ruidoso, NM

Patrick Quist, Ruidoso Pickleball Club, Ruidoso, NM

Silver     Susan Henderson, Rowlett Pickleball, Mesquite, TX

Sam Henderson, Panhandle Pickleballers, Amarillo, TX

Bronze   Christine Mershon, Robson Ranch Denton TX, Denton, TX

Robert Myers, Granbury Tx, Granbury, TX

Mixed Doubles Skill Groups 4.5

Gold      Leanne Smith, Ruidoso Pickleball Club / Sun City West, Ruidoso, NM

Ronny Smith, Sun City West / Ruidoso PB Club, Ruidoso, NM

Silver     Vicky Noakes, Greater OKC PB Club, Ruidoso, NM

Ron Wall, Palm Creek, Alto, NM

Bronze   Irene Romagosa, Robson Ranch Denton, Tx, Denton, TX

Robert Romagosa, Robson Ranch Denton TX, DENTON, TX

Mixed Doubles Skill Groups 3.0,2.5 3.0

Gold      Debra Smith, Lakeside Pickleball, Az, Tucson, AZ

Edward Smith, Lakeside Pickleball, Az, Tucson, AZ

Silver     Cheyenne Renfroe, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

Spencer Hill, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

Bronze   Eva Myers, Granbury, TX, Granbury, TX

John Apgar, Del Webb Rancho Del Lago, Vail, AZ

Mixed Doubles Skill Groups 3.0,2.5 2.5

Gold      Jennifer Protzman, Savannah, MO

Eric Protzman, Savannah,

Mixed Doubles Skill Groups 3.5

Gold      Monica Weimar, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

Spencer Weimar, Angel Fire Pickelball Club, Angel Fire, NM

Silver     Susan Beggs, Robson Ranch Denton TX, Denton, TX

Steve Beggs, Robson Ranch Denton TX, Denton, TX

Bronze   Cheryl Cox, Show Low, AZ

Dennis Cox, show low, AZ

Mixed Doubles Skill Groups 4.0

Gold      Lawanna Quist, Ruidoso Pickleball Club, Ruidoso, NM

Patrick Quist, Ruidoso Pickleball Club, Ruidoso, NM

Silver     Susan Henderson, Rowlett Pickleball, Mesquite, TX

Sam Henderson, Panhandle Pickleballers, Amarillo, TX

Bronze   Christine Mershon, Robson Ranch Denton TX, Denton, TX

Robert Myers, Granbury Tx, Granbury, TX

Mixed Doubles Skill Groups 4.5

Gold      Leanne Smith, Ruidoso Pickleball Club / Sun City West, Ruidoso, NM

Ronny Smith, Sun City West / Ruidoso PB Club, Ruidoso, NM

Silver     Vicky Noakes, Greater OKC PB Club, Ruidoso, NM

Ron Wall, Palm Creek, Alto, NM

Bronze    Irene Romagosa, Robson Ranch Denton, Tx, Denton, TX

Robert Romagosa, Robson Ranch Denton TX, DENTON, TX

Mixed Doubles Skill Groups 3.0,2.5 3.0

Gold      Debra Smith, Lakeside Pickleball, Az, Tucson, AZ

Edward Smith, Lakeside Pickleball, Az, Tucson, AZ

Silver     Cheyenne Renfroe, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

Spencer Hill, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

Bronze   Eva Myers, Granbury, TX, Granbury, TX

John Apgar, Del Webb Rancho Del Lago, Vail, AZ

Mixed Doubles Skill Groups 3.0,2.5 2.5

Gold      Jennifer Protzman, Savannah, MO

Eric Protzman, Savannah,

Mixed Doubles Skill Groups 3.5

Gold      Monica Weimar, Angel Fire Pickleball, Angel Fire, NM

Spencer Weimar, Angel Fire Pickelball Club, Angel Fire, NM

Silver     Susan Beggs, Robson Ranch Denton TX, Denton, TX

Steve Beggs, Robson Ranch Denton TX, Denton, TX

Bronze   Cheryl Cox, Show Low, AZ

Dennis Cox, show low, AZ

Mixed Doubles Skill Groups 4.0

Gold      Lawanna Quist, Ruidoso Pickleball Club, Ruidoso, NM

Patrick Quist, Ruidoso Pickleball Club, Ruidoso, NM

Silver     Susan Henderson, Rowlett Pickleball, Mesquite, TX

Sam Henderson, Panhandle Pickleballers, Amarillo, TX

Bronze    Christine Mershon, Robson Ranch Denton TX, Denton, TX

Robert Myers, Granbury Tx, Granbury, TX

Mixed Doubles Skill Groups 4.5

Gold      Leanne Smith, Ruidoso Pickleball Club / Sun City West, Ruidoso, NM

Ronny Smith, Sun City West / Ruidoso PB Club, Ruidoso, NM

Silver     Vicky Noakes, Greater OKC PB Club, Ruidoso, NM

Ron Wall, Palm Creek, Alto, NM

Bronze    Irene Romagosa, Robson Ranch Denton, Tx, Denton, TX

Robert Romagosa, Robson Ranch Denton TX, DENTON, TX